ТУРБОТА ПРО ЗДОРОВ ‘Я - НАШ ВКЛАД У ПЕРЕМОГУ
ОБЕРЕЖНО! випадок СКАЗУ
В с . Санники Судово Вишнянської громади :
ВІД СКАЗУ ЗАГИНУВ ДОМАШНІЙ СОБАКА.
Імовірне інфікування тварини, собаки , що загинув від сказу , могло відбутися при контакті з лисицями .
Домашній собака контактував з господарями, захворів і впродовж трьох днів загинув від сказу . Особи , що контактували з твариною ,направлені для антирабічного лікування в Новояворівську міську лікарню, отримують терміновий курс антирабічних щеплень, щоб не захворіти на смертельне інфеційне захворювання - сказ.
Фахівцями Яворівського районного відділу ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб» та дільничної лікарні ветмедицини організовано опитування мешканців щодо можливого контакту з хворою твариною. В осередку сказу проведено дезінфекційні заходи.
Здійснюється огляд та позапланова вакцинація проти сказу домашніх тварин шляхом проведення подвірних візитів .
ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО СКАЗ
Сказ – гостре небезпечне інфекційне захворювання, яке супроводжується ураженням центральної нервової системи. Збудником захворювання є вірус.
Найчастіше носієм віруса на території нашого району є червоні лисиці , МОЖЛИВЕ ІНФІКУВАННЯ ВІД ЇЖАКІВ ТА БІЛОК
Людина може заразитися сказом від тварин переважно через покус , подряпини чи НАВІТЬ ослинення .
Вірус потрапляє в організм людини зі слиною хворої тварини через пошкоджену шкіру чи непошкоджені слизові оболонки очей , носа, губ.
Зараження може відбутися і через ослинені хворою твариною речі при мікротравмах рук, при розробці туш загиблих тварин , обробці їх шкурок.
По нервових волокнах вірус потрапляє до головного мозку. Скритий період захворювання – між моментом покусу чи ослинення і першими ознаками захворювання – може тривати від 11 днів до кількох місяців і навіть року , його тривалість залежить від місця покусу, його віддаленості від головного мозку.
Першими ознаками захворювання в людини є загальне нездужання, слабкість.
З являється припухлість, почервоніння і біль в ділянці залікованих після покусу ран. Проявляється підвищена чутливість до зовнішніх подразників : навіть легенький подих вітру призводить до розладу дихання , а згодом і до повної зупинки дихання.
З являються судоми, розлади ковтання. Хворого мучить спрага, але сам лише вигляд води викликає нестерпний біль у ковтальних м язах . Тому захворювання в людей називають «гідрофобія» - водобоязнь.
Хвороба триває 4-5, іноді до 8-9 днів і завжди закінчується смертю хворого.
Єдиний засіб запобігти захворюванню – своєчасне проведення щеплень проти сказу.
Зараження може відбутися і при покусі , здрапинах чи ослиненні твариною, яка на вигляд є здоровою. Тому при покусах , здрапинах дуже важливо своєчасно звернутися за медичною допомогою до лікаря-хірурга,травматолога який належним чином обробить рану. Тварину , що нанесла покус, ізолюють , за нею встановлюється ветеринарне спостереження на протязі 15 днів.
Ні в якому разі не можна тварину вбивати !
Адже в залежності від результатів ветеринарного спостереження за твариною, від обставин нанесення покусу (який може бути спровокований діями людини) потерпілому призначається лікування - курс антирабічних щеплень. Це єдиний засіб запобігти захворюванню на сказ.
Дуже важливим є чітке дотримання термінів проведення щеплень. На протязі 6 місяців забороняється вживання алкогольних напоїв, пива.
При нанесенні покусів дикою твариною такі щеплення призначаються обов’ язково!
Сказ у тварин протікає в буйній або в тихій формі. При буйній формі поведінка тварини, скажімо, собаки , змінюється, він перестає пізнавати господаря, неспокійний, починає гризти й ковтати неїстівні предмети, каміння. Згодом настає параліч ковтальних м язів, тому з пащі постійно витікає слина. Далі настає стадія збудження – і собака обриває чи перегризає припону, біжить з дому, кусаючи всіх по дорозі. Мовчки кусає і біжить далі.
При тихій формі захворювання відсутня стадія збудження. Тварина ховається від усіх в темне місце і за 2-3 дні гине.
Будьте обережні !!!
При відпочинку на природі , в лісі, остерігайтеся диких тварин , особливо із незвичною поведінкою, ослаблих, які не здатні втекти, даються до рук. Дикі тварини зазвичай уникають зустрічі із людиною. Ні в якому разі не беріть до рук загиблу чи хвору тварину .
Що робити при покусі чи нападі тварини з незвичною
поведінкою?
Негайно промити рану розчином господарського мила. Кровотечу з рани зупиняти не слід ( якщо не пошкоджено великі судини) , адже з кров ‘ ю з рани вимивається вірус.
І негайно звернутися в найближчу лікувальну установу до лікаря-хірурга, який призначить при необхідності щеплення.
З собою необхідно мати дані про тварину, яка нанесла покус ( якщо вона відома, домашня) , її вік, кличку , масть, породу, чи щеплена проти сказу та паспортні дані власника тварини.
МИ ПРАЦЮЄМО , ЩОБ ВИ БУЛИ ЗДОРОВІ
ОГОЛОШЕННЯ
ОБЕРЕЖНО : СКАЗ
В с Санники Судово-Вишнянської громади загинув від сказу домашній собака.
Рішенням районної державної протиепізоотичної комісії
з метою попередження розповсюдження сказу в населеному пункті с Санники та прилеглій 5 км території впроваджуються карантинні заходи терміном на 60 днів.
Розпочато проведення дощеплень домашніх тварин проти сказу, переоблік власників тварин.
Організовано проведення протиепізоотичних , дезінфекційних та протиепідемічних заходів фахівцями дільничної лікарні ветеринарної медицини та Яворівського районного відділу ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗУкраїни :
проводяться подвірні візити з метою визначення кола осіб, які могли зазнати ризику інфікування і підлягають антирабічному лікуванню - щепленням проти сказу
Розпочато проведення позапланових щеплень домашніх тварин проти сказу , в т ч при зверненні власників тварин
Закликаємо мешканців громади :
При контакті з тваринами , покусах чи нападі тварин – бездомними собаками, котами чи дикими тваринами , гризунами з дивною, нетиповою поведінкою, підозрілими на сказ необхідно негайно звернутися до сімейного лікаря чи лікаря-хірурга для вирішення питання попередження захворювання на сказ.
Не брати у руки таких тварин, не гладити.
Про тварин з підозрілою, дивною поведінкою , імовірно хворих, прохання негайно повідомляти до сільської Ради чи дільниці ветеринарної медицини.